Дори кратка разходка сред природата ни зарежда с енергия и положителни емоции. Хората всъщност сме тясно свързани с естествената среда и се чувстваме най-добре сред нея, но днешния градски живот ни е отдалечил от природата и понякога забравяме това.
Играта сред природата стимулира сетивата на децата – зрение, слух, мирис, допир, както и уменията им за баланс и ориентация. Например, представете си дете, което играе с пясък на плажа за първи път. То се учи да балансира докато кляка, заравя ръце в пясъка, усеща бриз по кожата си и чува шума на вълните. Среща се за пръв път с различни текстури – на пясъка, камъчетата, мидички, морската вода. Усеща мокрия пясък по брега и докосването на вълните. Чува звуците на птичките. Това са толкова много нови усещания!
Съкровищата, които се намират в природата има много сензорни качества – те могат да бъдат хладни или топли, грапави или гладки, сухи или влажни, твърди или меки, бодливи, ароматни и т.н. Откриването и познаването на тези характеристики усъвършенства умението за сортиране.
Природата развива детското любопитство, креативност, самостоятелност, стимулира творчеството и въображението. Играта на открито има множество ползи и за физическото здраве. Досега с растенията, микроорганизмите, пясъка, насекомите, полените във въздуха и всичко друго в заобикалящата ни среда, стимулира детския имунитет и намалява вероятността от алергии, автоимунни заболявания и затлъстяване. Физически активните деца, които играят навън имат по-нисък риск от развитие на астма, диабет, екзема, проблеми в развитието.
Редовната игра на открито подобрява паметта и концентрацията на вниманието и е много полезна за деца, склонни към хиперактивност.
Човешкия циркаден ритъм се основава на излагането на естествена слънчева светлина. Това е биологичен ритъм, който притежават всички живи организми дори растенията и бактериите. Той определя периодите на сън и бодърстване, наричаме го още „биологичен часовник“. Взаимодейства с всички органи и системи в тялото, контролира производството на хормони, метаболизмът и цялостното ни здравословно състояние. Прекарването на повече време сред природата помага на децата да изградят здравословен режим на хранене, лягане и ставане по едно и също време и да имат пълноценен сън.
Как играта сред природата подпомага развитието на детето?
Интелектуално
Природата предоставя материали за безброй идеи и експерименти, развиващи детското въображение. Докато е навън детето изследва звуците, ароматите и материалите около себе си. Дали ще се катери, ще преценява разстоянието за скок между два камъка или ще се опитва да хване пеперудата, мозъкът на детето постоянно работи докато изследва света наоколо.
Примерни занимания, които развиват интелекта на детето:
- Да копае или рисува с пръчка с пясъка или калта
- Да наблюдава облаците и птичките
- Да гледа подаването на червеите от почвата
- Да събира семена или дребни плодове
- Да строи с пръчки
- Да търси и сортира, различни по големина и цвят, камъчета
Емоционално
Навън детето е свободно да тича, скача, играе, вика и т.н. дейности, от към които често е ограничавано вкъщи. Пример:
- Да скача в локвите
- Да хвърля камъчета в реката
- Да се катери
- Да слуша песента на птичките
- Да събира листа, шишарки, жълъди
Физически
Играта на свеж въздух предлага многобройни възможности за физическа активност, които подобряват силата, здравето и настроението на децата:
- Тичане
- Катерене по дървета
- Прескачане на локви
- Разходки
Кои са основните ползи и умения, които децата придобиват от играта сред природата?
Психично здраве
- Подобрява мисленето
- Намалява стреса
- Подобрява настроението
- Изгражда увереност
- Подобрява паметта
- Подпомага справянето с гнева
- Стимулира въображението
Социални умения и развитие на характера
- Развива креативността
- Учи на отговорност към опазване на околната среда
- Позволява експериментирането
- Развива уменията за баланс и ориентация
- Позволява поемането на премерен риск
Физическо здраве
- Увеличава нивата на енергия
- Балансира кръвното налягане
- Осигурява здравословно ниво на витамин Д
- Намалява риска от затлъстяване
- Намалява риска от заболяване на костите
- Намалява вероятността от развитие на сърдечно-съдови заболявания
- Подобрява координацията и мускулното развитие
- Повишава апетита
- Подобрява съня
- Укрепва имунната система
Ето и някои от заниманията на открито, които можете да опитате заедно:
- Изградете естествени скулптури – използвайте клонки, листа, шишарки, камъни и други, като залепите събраните предмети в тестена основа за игра. Попитайте детето си какви модели вижда с различните елементи и оставете креативното мислене да се рее. Оставете детето си да играе в кал със стари тенджери, тигани, прибори и домакински инструменти, за да развие сетивата и двигателните умения.
- Изследване на открито – карайте колело или се разхождайте със семейството във Вашия квартал или намерете нов парк, който да разгледате. Ако имате ремарке за велосипед или детето Ви може да кара колело, направете малко упражнения, докато се наслаждавате на открито. Опишете какво виждате по пътя и говорете за времето. Използвайте много подробности, за да им помогнете да научат нови думи и да ангажирате всички възможни сетива.
- Отделете време за приказки навън – вземете одеяло, няколко книги и намерете сенчесто място, където да четете с детето си на открито. Изберете книги, които говорят за природата и помагат на детето Ви да създава връзки. Можете да разгледате нашият богат избор от детски книжки.
- Срещи на открито – срещайте се с приятели на открито, за да изградите социални връзки както за деца, така и за възрастни.
- Прилагане на метода Монтесори сред природата – комбинирайте забавленията с играчки Монтесори и различни практики от метода и позволете на мъничето Ви да трупа опит навън чрез различни креативни игри и занимания.
- Направете си кратък пикник. Един лесен начин да прекарате повече време сред природата е да обядвате или вечеряте навън. Но не в ресторант, а в парка или планината или просто някъде навън.
- Посадете градина. Освен ползите за здравето от яденето на плодовете (и зеленчуците и билките) от вашия труд, отглеждането на градина е забавен начин децата да научат за света около тях и значението на грижите за него. Ежедневното поддържане на градина също дава чудесно оправдание да извеждате семейството навън всеки ден.
- Опознайте пътеките. Независимо дали е далечна туристическа пътека, подходяща за семейства, колоездачна пътека или обикновена пътека из квартала – разхождайте се и най-важното е, ако по време на тази разходка детето иска да откъсне цвете, да седне в тревата или да вземе пръчка да му позволявате. Това ще го направи по-здраво, по-щастливо и по-запознато със света.